פיצוי לתושבי הדרום בגין הפסד ימי עבודה

ועדת הכספים אישרה תקנות המקנות פיצוי למעסיקים ועובדים במגזר הפרטי, בגין אבדן ימי עבודה בסבב הלחימה האחרון בדרום, במרץ 2012. הפיצוי הינו בגין אבדן ימי עבודה עקב השבתת מוסדות לימוד ע”י הרשויות המקומיות בדרום, שלא בהנחיית פיקוד העורף, מה שהותיר את המעסיקים והעובדים ללא זכות לפיצוי מלכתחילה, כמתחייב בחוק מס רכוש וקן פיצויים. לגבי עובדים במגזר הציבורי, התקבלה זה מכבר החלטה, שלא ינוכו להם ימי עבודה בגין ההיעדרות בעקבות השבתת הלימודים.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) גיבש מסלול לפיצוי מהיר ללא צורך בהוכחה מטעם העובד או העצמאי בגובה 280 ₪ ליום עבודה. במסלול זה הפיצוי יינתן בתוך חודש ימים , להבדיל ממקרים של בקשת פיצוי דיפרנציאלי ע”י עצמאיים, שיצריכו פרוצדורה של בדיקות עד לקביעת שיעור הפיצוי המתאים. גפני: ”הגיעה העת שהמדינה תיקח אחריות, תגבה ותסייע לאזרחיה, שנפגעו מהלחימה”.

עפ”י החוק כאמור, הסמכות להשבית מוסדות לימוד עקב מצב חירום נתונה לפיקוד העורף אך היעדר החלטת ממשלה ברורה בנושא, יצרה מצב שבו רשויות מקומיות בדרום החליטו על דעת עצמן לסגור מוסדות מעבר לסגירתם בימים עליהם החליט פיקוד העורף. במצב זה, נותרו תושבים רבים שנאלצו עקב להישאר בבית ולא ללכת לעבודה, ללא זכאות לקבל פיצוי בגין אבדן ימי עבודה.

בעקבות בקשת ועדת הכספים, נעתר משרד האוצר והוציא תקנות מיוחדות המקנות זכות לקבלת פיצויים. מלכתחילה, עסקו התקנות בעובדי המגזר הציבורי בלבד ובעקבות דיונים קודמים של הוועדה הוחלט על הכללתם גם, של מעסיקים ועובדים במגזר הפרטי, לרבות התייחסות מיוחדת והכללת עובדי הוראה.

יו”ר הוועדה גפני: ”על המדינה לפצות את האזרח מן השורה שההחלטה אם לקיים או להשבית ימי לימודים ומוסדות לימוד אינה נתונה בידיו. אפשר לקבל החלטת ממשלה שמי שמוסמך להשבית מוסדות לימוד זה רק הממשלה באמצעות פיקוד העורף ושרשויות מקומיות אינן מוסמכות לכך. אם הרשויות יחליטו על-כך, הן יאלצו לממן את הפסד ימי העבודה של עובדים הורים לילדים שלא הולכים לבתי הספר בגין סגירת המוסדות, בין אם בהטלת תשלום הפיצויים על הרשויות ובין אם בקיצוץ ממענקי האיזון שלהן”.

עבור לתוכן העמוד